Artritis - degenerativno oboljenje zglobova

Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja se karakteriše postepenim gubitkom hrskavice u zglobovima. Na početku može da bude blagog stepena pa sve do jako izraženog oštećenja, koje dovodi do teškog invaliditeta. Hrskavica je glatka, elastična supstanca koja pokriva krajeve zglobova i omogućava kretanje bez trenja. Kod osteoartritisa hrskavica se smanjuje, što dovodi do smanjenja pokretljivosti i pojava bola tokom pokreta. 

Tipično je da se više javlja kod osoba ženskog pola, ali može se takođe javiti i kod osoba muškog pola. Obično počinje oko 50. godine života. Najčešće su zahvaćeni veliki zglobovi kao što je kuk (artroza kuka), koleno i artritis stopala, pošto oni trpe najveće opterećenje kad je u pitanje “nošenje” težine tela.

Uzroci osteortritisa mogu biti razni, ali najviše genetski faktor ima najveću ulogu, ako neko već u porodici je imao ili ima, postoji velika šansa da se nasledi ovo oboljenje. Bolesti kuka u detinjstvu (razvojni poremećaj kuka, epifizeoliza glave femura (butne kosti) ili Pertesovo oboljenje) ali tako i povrede i prelomi zgloba mogu dovesti do ovog degenerativnog oboljenja zglobova.

Simptomi artritisa

Simptomi kod osteoartritisa se razvijaju postepeno i ne moraju biti isti kod svake osobe. Neki od najčešćih simptoma su:

  • Bol (artralgija – značenje: bol u zglobovima) – može biti stalan ili se javljati povremeno, najčešće nakon fizičke aktivnosti. Bol je obično lokalizovan u zahvaćenom zglobu. I predstavlja jedan od glavnih i prvih simptoma osteoartritisa. 
  • Ukočenost – osećaj ukočenosti može se javiti nakon perioda mirovanja, poput noći ili dužeg sedenja.
  • Otečenost zgloba i osetljivost – na dodir mogu se pojaviti zbog upale sinovijalne membrane ili stvaranja osteofita.
  • Smanjenje pokretljivosti – otežava svakodnevne aktivnosti.
  • Zvuk krckanja u zglobovima – ili škripanja javlja se pri pokretanju zgloba.

Dijagnostika osteoartritisa

Nakon detaljne anamneze i kliničkog pregleda, da bi se postavila tačna dijagnoza važno je uraditi rengdensko snimanje bolesnih zglobova (kuka ili koleno). Ako je potrebna još neka dodatna dijagnoza koriste se magnetna rezonanca (MRI) – za prikaz stanja hrskavice i ligamenata; ultrazvuk – za procenu upale u zglobovima; i laboratijski testovi – testovi nisu specifični za ostoartritis ali mogu pomoći kod isključena drugih bolesti, kao što je reumatoidni artritis ili giht.

Lečenje

Lečenje osteoartritisa obuhvata različite pristupe, od promena životnih navika do medikamentnog i hirurškog lečenja. U slučaju manje izraženog oboljenja koristi se konzervativne metode

  1. Promene u načinu života kao što je regulacija telesne težine, radi smanjenja pritiska na zglobove, povećanje fizičke aktivnosti, korekcija položaja tela uz pomoć ortopedskih pomagala.
  2. Medikamentno lečenje (u vidu tableta, kapsula, gelova ili kremova):
    • Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) – poput ibuprofena i diklofenaka,  radi smanjenja bola i upale.
    • Analgetici – lekovi protiv bola, kao što je paracetamol, mogu pomoći u kontroli bola. Korišćenje analgetika je najbolja metoda lečenje artralgije.
    • Injekcije kortikosteroida – mogu se koristiti za smanjenje upale u zglobovima.
    • Injekcije hijaluronske kiseline – pomažu u podmazivanju zgloba i mogu smanjiti bol.

U našoj ustanovi je i moguća primena najsavremenijih tretmana regenerativne medicine:

Svi tretmani podrazumevaju intraartikularnu primenu (davanje u sam zglob) preparata ili plazme ili seruma ili matičnih ćelija.

Kod pacijenata sa uznapredovalom bolešću, kada već standardne metode ne prežaju olakšanje, savetuje se operacija – artroplastika, zamena oštećenog zgloba implantatom ili veštačkim zglobom.

Da li se može zaustaviti pojava artritisa?

Degenerativne oboljenja zglobova se ne mogu zaustaviti u potpunosti ali se mogu simptomi usporiti. Ako se iskoriste sve dostupne savremene metode lečenje, time se može odložiti hirurško lečenje za neki određeni period. Kod već naprednih stanja degenerativnog oboljenja zglobova primena artroplastike zgloba je terapija izbora i ona jedino može dovesti do potpunog oporavka pacijenta sa osteoartritisa.

Poliklinika ORTO MD

SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU

Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93

Email: ortopedijamd@gmail.com

Artritis – degenerativno oboljenje zglobova
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more