Artroza kuka - bol u kuku (Koksartroza)

Šta je artroza?

Artroza kuka, poznata kao i koksartroza, je degenerativna bolest koja zahvata zglobove kuka. To je jedan od najčešćih oblika artritisa i jedan od vodećih uzroka bola i invaliditeta kod starijih osoba. Ova bolest se javlja kada hrskavica koja pokriva krajeve kostiju u zglobu kuka počne da se oštećuje i postepeno se gubi. Kada hrskavica nestane, oštećuju se i ostali delove zgloba, nakon čega kosti počinju da se trljaju jedna o drugu, i dolazi do tzv u narodu “okoštavanje kuka”, što izaziva bol, ukočenost, smanjenje pokretljivosti i otežano obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

U razvijenim zemalja u 50% osoba u četvrtoj decenije života se mogu dokazati da postoje početak artrotskih promena bez postojanja kliničkih simptoma.

Etiologija nastanka degenerativnih bolesti je još uvek nepoznata. Ali prema istraživanjima je otkriveno da procesi starenja, mnogi spoljašni faktori, hormonski disbalans i genetska predispozicija predstavljaju neke od faktora rizika za nastanak artroze.
Degenerativne bolesti mogu biti primarne i sekundarne. Primarne artroze nastaje kad već postoji neka slabost hrskavice, koja je nepoznat porekla a uz normalno svakodnevno opterećenje. Dok kod sekundarne artroze, hrskavica je normalna ali postoji preopterećenje, koje nastaje usled povrede, zapaljenja, sistemskih anomalija, metaboličkih i endokrinih bolesti. 

Osim kod kukova, artroza se može javiti kod ostalih velikih zglobova, kao što je artroza kolena.

Simptomi

Glavni simptomi artroze kuka uključuju:

    • Bolovi u kukovima – bol je obično prvi simptom i može početi kao povremeni, a zatim postati kontinuiran, naročito pri hodanju, penjanju stepenicama ili dužem sedenju.
    • Ukočenost i smanjena pokretljivost – svaka promena pokretljivosti utiče na kvalitet života i obavljanje svakodnevnih poslova
    • Krepitacija – čujnost pucketanja prilikom pokretanja kuka
  • Bolna setljivost na palpaciju
  • Smanjen tonus i propadanje okolne muskulature

 

Simptomi artroze napreduju s vremenom i intenzitetom. Posledica okoštavanje kuka može nastati skleroza kuka i cistične promene na kuku.

Dijagnoza

Koksartroza

Dijagnoza artroze kuka obično se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i rendgenskih snimaka kuka. Na rendgenskim snimcima može se videti smanjenje prostora između kostiju u zglobu, promena u obliku kosti i prisustvo koštanih izraslina (osteofita), što su karakteristični znaci osteoartritisa. U nekim izuzetnim slučajevima koristi se i ostale napredne dijagnostičke procedure kao što je CT i MR.

Lečenje hrskavice kuka

Degenerativne promene na hrskavicama i kostima se ne mogu izlečiti u potpunosti, ireverzibilne su. Ali se može terapijom uticati na pojedinačne simptomi bolesti (smanjenje bola i mišićnog spazma, poboljšati funkciju i sprečati kontrakture) da bi se poboljšao kvalitet života.

Tretman artroze je sastavljan iz više delova, i svaki deo terapije je prilagođen pojedinačno svakom pacijentu po njegovim potrebama:

  • Farmakološki deo – lekovi koji se koriste u lečenju artroze su lekovi koji deluju protiv određenih simptoma: antireumatici, antiflogistici, miotonolitici, analgetici (lekovi za bol u kuku), nesteroidni anfiinflamatorni lekovi (NSAIL), i kortikosteroidi
  • Fizikalna terapija – vežbe za jačanje mišića i poboljšanje fleksibilnosti, hidroterapija (omogućava pokrete u zglobu sa smanjenim opterećenjem), kineziterapija i elektroterapija (deluje protiv bolova)
  • Promene načina života tj prirodno lečenje artroze – podrazumeva redovno vežbanje i regulisanje telesne težine pomaže u smanjenju preopterećenja na zglobove
  • Hirurško lečenje – hirurgija predstavlja zadnju opciju, kada konzervativne metode ne daju dovoljan učinak, može biti palijativna (da bi se rešilo bola), kauzalno, artroplastika (zamena kuka veštačkim),  i eksperimentalni pokušaji zamene ili regeneracije hrskavice)

Prevencija

Prevencija artroze kuka može se postići održavanjem zdrave telesne težine, redovnim fizičkim aktivnostima koje ne preopterećuju zglobove, kao i izbegavanjem povreda. Takođe, ako imate genetske predispozicije, redovni pregledi mogu pomoći u ranom prepoznavanju simptoma i sprečavanju napredovanja bolesti. 

Artroza kuka može značajno uticati na kvalitet života, ali uz adekvatnu terapiju, mnogi ljudi mogu živeti aktivno i bez bola. Ključ uspešnog lečenja je rana dijagnoza i pravilno upravljanje simptomima.

Poliklinika ORTO MD

SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU

Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93

Email: ortopedijamd@gmail.com

Artroza kuka – bol u kuku (Koksartroza)
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more