Petni trn nastaje usled taloženja kalcijuma na petnoj kosti sa donje strane, i javlja se u obliku izrasline (ili skup manjih izraslina).
Formiranje kalcijumskih izraslina nastaje usled stalnog pritiska na petu, tada se u tkivu koje štiti petu počinje skladištiti kalcijum na tom mestu stvarajući petni trn. Ovaj proces traje čak do nekoliko meseci.
Petni trn se najčešće javlja kod:
- Sportista (kod čestih i intezivnih skakanja ili trčanja) i dugotrajno stajanje i hodanje
- Gojaznih osoba (povećana telesna težina stvara veći pritisak na stopalo, što izaziva iritaciju i upalu)
- Osoba koje imaju skraćene mišiće potkolenice, nefleksibilnu Ahilovu tetivu, ravna stopala ili visok ris stopala
- Osoba sa nepravilnom hodom (tj. kod onih koji neadekvatno nose težinu tela)
- Osobe sa hroničnim bolestima (artritisa, dijabetesa, giht)
- Trudnice
Takođe je dokazano da više osoba dobijaju petni trn, koje su u srednjem životnom dobu i takođe žene su podložnije nego muškarci.
Medicinska istraživanja pokazuju da smo podložniji petnom trnu kako starimo. Naime, jastučići u peti se vremenom troše te gube sposobnost efektnog upijanja šoka.
Jedan od mogućih uzroka može da bude i neadekvatna obuća, koje ne pruža dobru pordršku.
Simptomi
Postoje tri faze stadijuma petnog trna:
- akutna faza (najintenzivniji bol u peti, javlja se naglo)
- subakutna faza (bol manjeg intenziteta koji se javlja posle dugog mirovanja, naročito ujutro posle spavanja ili posle dugog sedenja)
- hronična faza (razvija se postepeno kod neadekvatne terapije ili izostanka lečenja)
Jako često je da simptomi petnog trna potpuno izostanu, kad se petni trn uoči samo na rendgenskom snimku.
Sam bol u peti zapravo je uzrokovan usled upaljenog tkiva oko petnog trna koji vremenom raste i time se smanjuje prostor za normalno funkcionisanje tetiva, nerava i ligamenata. Taloženje kalcijuma može dovesti i do vidnih simptoma u obliku osetljivog otoka ili crvenila na stopalu. Ali najčešće dolazi do toga, da petni trn postoji ali ne uzrokuje nikakav bol.
Bol u peti ako postoji, može biti propraćen i senzacijom toplote u predelu pete.
Akutni bol je intezivni, nagli, probadajući bol u peti koji se najčešće javlja nakon dugog stojanja, prilikom ustajanja iz kreveta ujutro ili nakon dugog sedenja.
Hronični bol je nižeg intenziteta koji se javlja postepeno prilikom hodanja i traje u toku celog dana.
Dijagnostika
Petni trn se može uočiti na rendgen snimku stopala (najčešće se uočava slučajno kod nekog drugog pregleda, ako ne postoje simptomi vezani za petni trn) i obično je veličine do 1cm.
Petni trn lečenje
Jedna od prvih metoda, koji ljudi najpre potraže su prirodni lekovi za petni trn i razno lekovito bilje, oni mogu smanjiti intenzitet bola do neke mere ali nisu pouzdane metode potpunog uklanjanja nastalog problema.
Redovni odmor, blago istezanje bolnog mesta, masiranje pete ledom i razne obloge za petni trn, mogu pomoći ublažavanju bola. Jedna od njih je med i so pomešani u istoj proporciji i namazati na bolno mesto. Stopalo je potrebno umotati u najlonsku kesu, obuti čarapu preko i ostaviti cele noći.
Obloge možete praviti na isti način i od krompira, đumbira, šargarepe, rotkvice, mešavine crnog luka, kupusa i integralnog brašna, jabukovog sirćeta.

Ortopedski ulošci za petni trn za umanjenje bola su sunđerasti, sa otvorom na peti da bi olakšali oslonac pri hodu. Nose se od šest meseci do godinu dana kako bi se uklonio problem. Međutim, ulošci nisu dovoljni za lečenje petnog trna u potpunosti. Pored toga moraju se koristiti i druge prethodno navedene metode u vidu mirovanja, obloga ili vežbi.
Kako razbiti petni trn
Najbolji lek za petni trn je shockwave – terapija radijalnim udarnim talasima. Ona jedina dovodi do potpunog izlečenja. Ova terapija je najefikasniji lek za petni trn zbog toga što osim smanjenja bola dovodi i do ubrzanja metabolizma, poboljšanje cirkulacije, bolje pokretljivosti, smanjenje mišićne napetosti, regeneracije tkiva itd.
Shockwave terapija podrazumeva upotrebu visoko energetskih zvučnih talasa koji se uvode u bolnu regiju. Šok talas izaziva raspad depoa kalcijuma.
Petni trn se može lečiti i steroidnom injekcijom. Međutim, ovaj vid terapije nije uvek efikasan i može čak dovesti i do pogoršanja prvobitnih simptoma.
Vežbe za bol u peti uključuju vežbe istezanja mišića i zadnje lože potkolenice.
Ručna masaža celog stopala može da bude od koristi.
Analgetici koriste se za smanjivanje bola u peti. Najbolja krema za petni trn je krema koja sadrži prirodne sastojke i namenjenja je protiv upale i bola. Takođe se može koristiti i gavez za petni trn.
Korektivna obuća i papuče za petni trn je obuća koja pruža dobru potporu i posebna ona sa visokim lukovima, može da bude jako korisna.
Pomagala i steznici za stopala mogu pomoći kod strateškog raspoređivanja pritiska, radi smanjenja opterećenja na mišiće i tetive.
Oko 90% slučajeva petnog trna mogu se uspešno lečiti bez operacije, što je dobra vest. Operacija petnog trna se radi ali veoma retko.
Ali odmor i mirovanje ne mogu značajno doprineti do potpunog izlečenja petnog trna.
Lečenje petnog traje nekoliko nedelja u proseku, i zavisi od slučaja do slučaja. Stručni fizioterapeuti poliklinike Orto MD uvek kroje terapiju prema potrebama pacijenta.
Poliklinika ORTO MD
SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU
Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93
Email: ortopedijamd@gmail.com