Kompresivna neuropatija (kompresija nerva ili uklješten nerv) nastaje u slučaju postojanja sile pritiska na nerv od strane nekih okolnih struktura, kao što je kost, hrskavica, mišića ili tetiva. Nakon određenog perioda tog pritiska na tom mestu nastaje ožiljno tkivo, i to ožiljno tkivo dovodi do disfunkcije nervnog tkiva, što dovodi do poremećaja funkcije prenosa impulsa iz tog nerva i tako mogu nastati različiti simptomi. Kompresija nerva je uobičajena u regionima vrata, leđa, zgloba i struka.
Ove kompresije najčešće mogu biti rezultati pokreta koji se ponavlja, usled državanja tela u dužem vremenskom periodu u istom položaju. Postoje brojni faktori koji mogu biti uzročnici kompresije nerva kao što je povreda, postojanje reumatoidnog artritisa ili već spomenutih oštećenja struktura usled ponavljanih pokreta. Sve ovo izaziva zapaljensku reakciju nerva kao i oštećenje njegove funkcionalne sposobnosti. U slučaju nepružanja medicinske pomoći, kompresija se može nastaviti uz trajni bol i pojavu ireverzibilnog oštećenja nervnih struktura.
Ali takođe i hronične bolesti mogu biti uzroci kompresivne neuropatije, kao što je osteoartritis, hernije diska, tumori, ciste, i takođe i dijabetes.
Faktori rizika koji mogu doprineti ka stvaranju kompresivne neuropatije su:
- Neadekvatan položaj tela
- Ženski pol
- Prekomerna gojaznost
- Trudnoća
- Bodljikave kosti ( stanje koje nastaje usled istanjenja koštanog tkiva kao što je osteoartritis)
- Reumatoidni artritis
- Oboljenja štitaste žlezde
- Dijabetes
- Ponavljani pokreti šaka, zgloba ručja ili ramena
- Porodična istorija kompresije nerava
Simptomi kompresivne neuropatije:
Bol:
- Najčešći simptom
- Lokalizovan na mestu pritiska
- Više tipova: oštar, sagorevajući ili tup
- Osećaj probadanja, i pečenje tokom bola
- Osećaj peckanja
Slabost:
- Mišiće koje uklješten nerv inervira mogu ispoljavati otežane pokrete
- Utrnulost i trnci:
- Osećaj utrnulosti ili “trnce” u oblasti koja je inervirana kompresovanim nervom.
- Mogu biti privremene ili trajne
- Promene u osetljivosti:
- Smanjena ili povišena osetljivost na bol, temperaturu ili dodir
- Česta pojava osećaja kao da je stopalo ili ruka ‘’uspavana’’ (afunkcionalna)
- Problemi sa koordinacijom:
- Otežano hodanje ili koordinacije pokreta
- Spazmi ili grčevi
Lečenje i prevencija
Svakom pacijentu se kreira poseban plan terapije. Svako ljudsko telo je drugačije, zbog toga treba prilagoditi lečenje i terapije svakom pacijentu individualno.
Većina pacijenta sa kompresijom nerva se oporavlja nakon nekoliko dana ili nedelja usled primene konzervativne terapije. Kod ozbiljnijih slučajeva, hirurški tretman može biti neophodan u cilju olakšavanja bola usled kompresije nerva.
Najčešće preporučen vid lečenja kod uklješćena nerva jeste odmor zahvaćene regije i sanacije te regije pomoću imobilizacije. Ali sve zavisi od lokalizacije nerva i stanja u kom se ošetećeni nerv nalazi. Ostali vidovi lečenje kompresije nerva mogu biti sledeći:
- Imobilizacija afecirane regije – pomoću aplikacije uložaka i drugih ortopedskih pomagala
- Fizikalna terapija – posebnim programom rehabilitacije, koji je prilagođen svakom pacijentu.
- Medikamentozna terapija – lekovi iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL) i analgetika mogu smanjiti stepen prisutnog bola i postojanje otoka u okolini nerva.
- Tople i hladne obloge – da bi došlo do smanjena bola i otoka
- Koritkosteroidne injekcije – daju se u težim slučajevima direktno u nervno područije.
- Hirurgija – zahteva uklanjanje fragmenata oštećenih kostiju kao i parcijalno odstranjivanje diskusa kičmenog stuba koji pritiska na nerve.
Kako bi sprečili nastanak ove bolesti, prevencija je jako važna. Mere koje se preporučuju kao prevencija je održavanje telesne težine u fiziološkim granicama, redovna fizička aktivnost i ograničavanje repetitivnih pokreta kao i redovno pravljanje pauza između fizičkih aktivnosti.
Sindrom kubitalnog tunela – kanala
Jedan od najčešćih bolesti/ sindroma koji nastaje usled pritiska nerva. Nastaje zbog pritiska na nerv koji se nalazi u samom kanalu lakta. Može nastati usled direktnog udarca u lakat, prinudne fleksije ruke ili postojanja tumora u blizini nerva.
Simptomi uključuju bolove, trnjenje u malom i domalom prstu. Osećaj slabosti šake i često dolazi do ispuštanja predmeta.
Dijagnoza se radi posle detaljnog ispitivanja kod lekar, a definitivna dijagnoza sindroma se postiže ispitivanjem funkcije nerva bezbolnim snimanjem (EMNG).
Ne treba nikad oklevati dolazak kod lekara na pregled, jer ako tegobe dugo traju, može se desiti bespovratno oštećenje nerva.
Terapiju sačinjava imobilizacija ruke, korišćenje lekova protiv bolova i takođe bez težih fizičkih poslova. Hirurški zahvat može biti ali samo kao zadnja opcija.
Zaključak
Kompresivna neuropatija može značajno uticati na kvalitet života, ali je važno obratiti se lekaru radi tačne dijagnoze i lečenja. Lečenje može uključivati fizičku terapiju, lekove protiv bola, injekcije ili, u nekim slučajevima, hiruršku intervenciju.
Za sve detaljne informacije o tome kako se u našoj ustanovi leči kompresivna neuropatija i ako imate bilo kakvo pitanje za naše lekare pozovite nas na broj +381 (21) 382 20 93, +381 (63) 129 94 22 ili posetite nas na adresi Futoška 117, Novi Sad