Krioneuroliza u ortopediji

Šta je krioneuroliza?

Krioneuroliza je medicinski postupak koji se radi da bi se smanjili bolovi ili grčevi u mišićima i tetivama. Predstavlja minimalno invazivnu metodu lečenja kada se upotrebom niskim temperatura smrzavaju nervi u određenoj regiji tela, ovo zamrzavanje je reverzibilno (ali može da bude i trajno) i dovodi do prekida provođenja osećaja bola u konkretnom nervu. Ceo proces se radi pod kontrolom ultrazvuka ili rendgenskog aparata. Sredstvo za zamrzavanje koje se najviše koristi je CO2.

Temperatura koju sonda za krioneurolizu stvara iznosi od -70 °C i -100 °C. 

Kada se radi krioneuroliza?

Krioneuroliza se može koristiti i kod akutnih i kod hroničnih bolova. Kod akutnih bolova to je najčešće kada postoje neki prelomi, nagnječenja, posekotine i tada je ova metoda dobar izbor lečenja tog bola koji nastaje usled ovih stanja. Dok kod hroničnih bolova se koristi kod nekih degenerativnih promena na zglobovima gornjih i donjih ekstremiteta ili na leđima.

Dakle, ova metoda je učinkovita kod raznih vrsta hroničnih bolova – kod bolnih sindroma poput bolova u leđima, bolova u zglobovima, ekstremitetima i interkostalne neuralgije.

Takođe je dobra metoda lečenja i kod postoperativnih bolova radi smanjenja bola nakon hirurških zahvata. 

Kod sportskih povreda takođe ubrzava oporavak.

Neke studije takođe ukazuju na njenu potencijalnu upotrebu u lečenju migrena i drugih poremećaja povezanih sa nervima, prekidanjem specifičnih puteva boli bez trajnog oštećenja nerva.

Kako se izvodi krioneuroliza?

Sam postupak krioneurolize je brz, siguran i vrlo učinkovit, obično traje od 20 do 90 minuta, reč je o ciklusima smrzavanja i odmrzavanja, gde ciklus smrzavanja traje svake dve minute a između kojih je 30 sekundi ciklus odmrzavanja. 

Lečenje se radi ambulantno, izvodi se uz lokalnu anesteziju. Nakon čega pacijent u istom trenutku može ići kući i vraća se redovnim aktivnostima.

Sam zahvat se obavlja pod kontrolom ultrazvuka ili rendgenskog aparata kako bi se precizno locirao živac. Korištenjem posebne sonde privremeno se prekida funkcija živca, tako što se stvara ledena kuglica na vrhu sonde. Dolazi do izazivanja tzv. Wallerianove degeneracije što na kraju dovodi do poremećaja prenosa bolnog impulsa.

Međutim, treba naglasiti da krioneuroliza utiče na aksone (živčana vlakna), ali pošteđuje okolnu mijelinsku ovojnicu, dopuštajući živcu da se regeneriše tokom vremena.

Prednosti krioneurolize

  • Minimalno invazivna procedura
  • Mali rizik od komplikacija
  • Čitav proces je reverzibilan i zamrzavanje nije trajno pa to čini još jednu dodatnu prednost jer omogućuje prilagodbe u lečenju ako je potrebno, pružajući fleksibilnost kod izbora modaliteta lečenja bola.

Nelečena ili nedovoljno lečena akutna bol povezana je sa značajnim visokim morbiditetom i može tokom vremena preći i u hroničnu bol. 

Pacijenti nakon hirurškog zahvata su izloženi povećanom riziku od dugotrajne upotrebe opioida ili zavisnosti, zbog toga se preporučuje krioneuroliza kao jedna savremena metoda lečenja bola nakon operacije.

Nakon krioneurolize dolazi do brzog olakšanja bola, a učinak može biti trenutan te trajati nekoliko meeseci, u nekim slučajevima i duže do dve godine.

Krioneuroliza u Orto MD

Krioneuroliza predstavlja učinkovitu opciju za pacijente koji nisu kandidati za druge invazivne procedure ili koji ne žele dugotrajnu terapiju lekovima protiv bolova.

Ova savremena metoda je nešto što se koristi u Evropi zadnjih 5 godina, a Orto MD u Novom Sadu je ustanova u Srbiji koja je među retkima u kojoj se koristi ova metoda lečenja.

Krioneuroliza može uticati na milijone ljudi koji pate od neuralgije, koja može biti nepodnošljiva i teško se leči. 

Za svaku informaciju slobodno pozovite Orto MD na broj telefona +381 (21) 382 20 93 ili +381 (63) 129 94 22.

Orto MD Novi Sad se nalazi na adresi Futoška 117, Novi Sad. Možete slobodno dođi na pregled, savet ili bilo kakvu informaciju naše ljubazno osoblje je uvek spremno za Vas.