Problemi stopala

Home / Problemi stopala

Stopalo je izgrađeno 26 kostiju, povezanih preko 33 zgloba i 50 ligamenata, sa 42 mišića.

Žuljevi na stopalima – uzroci i lečenje

Tvrdi žulj i zadebljanje kože na stopalu

Žuljevi na nogama od obuće nastaju usled trenja i pritiska, najčešće na mestima gde kost dolazi u kontakt s obućom. Mogu biti tvrdi ili meki i variraju po veličini i mestu pojave.

Vrste:

  • Tvrdi žuljevi (corns) – manja zadebljanja, često bolna, javljaju se na prstima (naročito mali prst).

  • Zadebljanje na stopalu (calluses) – veće, žućkaste i grube površine, obično na peti i ispod prstiju.

Lečenje:

  • Natapanje stopala u toploj vodi i struganje kože.

  • Upotreba flastera sa salicilnom kiselinom ili urea kreme.

  • Adekvatna obuća je ključna za prevenciju.

  • Ako su uzrok koštani deformiteti, moguće je hirurško lečenje.

  • Kod lakših oblika pomaže i prirodni lek za žuljeve, poput obloga od limuna ili ricinusovog ulja.

Ukoliko se pojavi vodeni plik na nozi, ne bušiti – zaštititi i pustiti da zaraste.

BRADAVICE – VERRUCAS (WARTS)

…su kožne promene obično lokalizovane na tabanima na mestima koja su van nosećih površina (non-weightbearingareas). Izaziva ih humani papiloma virus. Mogu biti pojedinačne ili u grupama, promera 1-10 mm, ponekad sa crnim tačkama u centru promene. Ova virusna infekcija se ne smatra visoko zaraznom, ali se može preneti direktnim kontaktom ili preko grubih, vlažnih površina oko bazena ili u svlačionicama.

Tretman: obično nisu bolne i najčešće same prođu u roku od 12 meseci. Salicilna kiselina može ubrzati izlečenje. Kauterizacija, smrzavanje, lasersko ili hirurško odstranjivanje su najefikasniji kod zapuštenih slučajeva. Može se raditi i infiltracija same bradavice sa Candidaantigenom (proteinom izazivačem alergije) ili Bleomycinom (hemoterapijski lek).

Atletsko stopalo – simptomi i lečenje

Gljivična infekcija između prstiju

Atletsko stopalo je česta gljivična infekcija kože koja se javlja između prstiju, najčešće između 4. i 5. ili 3. i 4. prsta. Prenosi se lako na mestima poput bazena, svlačionica i tuševa. Glavni uzrok je nošenje zatvorene obuće koja stvara toplu i vlažnu sredinu pogodnu za razvoj gljivica.

Simptomi:

  • Suva, crvena i ispucala koža

  • Ljuspanje, svrab i peckanje

  • Često zahvata oba stopala

Lečenje:

  • Koriste se kreme za atletsko stopalo (npr. Clotrimazole, Miconazole)

  • Terapiju treba nastaviti najmanje 2 nedelje nakon nestanka simptoma

  • Poželjni su i antifungalni sprejevi, tinkture ili prašak

  • Nositi pamučne čarape, menjati ih tokom dana ako se stopala znoje

  • Održavati stopala suvim i koristiti poseban peškir za svako stopalo

Prirodno lečenje:

Za atletsko stopalo prirodno lečenje, često se koristi ulje čajevca, sirće, soda bikarbona ili češnjak – ali uz oprez i kao dopuna terapiji, ne zamenu za lekove.

GLJIVIČNA INFEKCIJA NOKTA

…se teško leči. Najčešće se javlja kod osoba sa vlažnim, znojavim stopalima. Nokatne ploče postaju mutne, neravne, krte, izmenjene boje.

Tretman: teško ili gotovo nikako ne prolazi sama od sebe. Kod početnih i blažih slučajeva može se početi sa kremama protiv gljivica. Ali kod težih i dugotrajnih slučajeva, antigljivični lekovi i hirurško odstranjivanje nokatnih ploča daju najbolje šanse za izlečenjem.

KANDŽASTI PRSTI

U najvećem broju slučajeva flectus PIP zgloba može biti rešen mekotkivnim procedurama.

Koraci su:

1. dorzalna kapsulotomija 1. MTP zgloba (radi se ako nije moguća pasivna plantarna fleksija)

2. plantarna kapsulotomija i tenotomija kratkog flexora u visini PIP zgloba

3. plantarna tenotomija dugog flexora u visini DIP zgloba

4. elongacija tetive extensora

5. privremena fiksacija K iglom do MTP zgloba u trajanju od 6-8 nedelja

– Ovim mora biti postignuto da se u PIP zglobu pasivno može napraviti oko 45º dorzalne fleksije! Ako se dorzalna fleksija ne može postići onda razmišljati u pravcu PIP fuzije.

Ako posle ovoga 2. prst ostane predugačak, mora se uraditi skraćivanje ili na nivou neoartroze DIP zgloba ili bolje isecanjem dela tela medijalne falange 2. prsta i opet privremenom fiksacijom K iglom.

METATARZALGIJA – BOL PREDNJEG DELA TABANA

Kod metarazalgije, ukoliko nema hallux valgus deformiteta ili ukoliko je IMT ugao mali ne možemo smanjiti pritisak na glavicu 2. MT kosti plantarizacijom 1. MT kosti. Tada ako je 2. MT kost duga radimo Weil-ovu osteotomiju, a ako ona nije dugačka preporučuje se BRT osteotomija. Ako se radi Weil-ova osteotomija ne sme se previše skratiti 2. MT kost kako se ne bi napravila transfer metatarzalgija na glavicu 3. MT kosti. Kod BRT osteotomija ne sme se previše podići 2. MT kost iz istog razloga – transfer metatarzalgije. Bitno je pacijenta pitati da li je bol prisutna kod oslonca na celo stopalo ili u fazi odraza pri hodu. U prvom slučaju žulj je postavljen proksimalnije i tada treba raditi BRT osteotomiju, dok je u drugom slučaju žulj distalnije i tada se radi Weil-ova osteotomija.

Za preoperativnu analizu uzroka metatarzalgije bitno je napraviti kosi snimak stopala pod uglom od 40-55º.

 

MT parabola (Maestrova linija) definiše odnos centra lateralnog sezamoida, longitudinalne osovine 2. MT kosti i centra glavie 4. MT kosti: linije koja polazi od centra lateralnog sezamoida i perpendikularna je na longitudinalnu osovinu 2. MT kosti treba da prođe kroz centar glavice 4. MT kosti ili minimalno distalno od nje. Dužina 1. i 2. MT kosti treba da su iste ili da 1. MT kost bude malo kraća. U odnosu na 2. MT kost 3., 4. i 5. treba da su kraće za 4-6-12mm jedna u odnosu na drugu.

 

Zakažite Vaš pregled ili konsultacije sa lekarom pozivom na broj telefona: +381 (21) 382 20 93 ili +381 (63) 129 94 22