Pulsoksimetrija je neinvazivna metoda koja se koristi za merenje nivoa kiseonika u krvi (saturacija kiseonikom ili SpO2) i pulsne frekvencije (puls). Ovaj test omogućava lekarima da brzo i precizno procene kako efikasno telo transportuje kiseonik u tkiva, bez potrebe za vađenjem krvi.
Pulsnim oksimetrom se meri zasićenjost arterijske krvi kiseonikom kao i rad srca. Prikazuje procenat hemoglobina u krvi, stoga je ovaj parametar važan za procenu respiratorne funkcije. Merenje pulsnim oksimetrom je bezbolno i pogodno za svakog pacijenta, od dece do starijih pacijenata. Zahvaljujući njegovom jednostavnom upotrebom, pulsni oksimetar se može koristiti kod kuće, kao i u medicinskom ustanovama (bolnicama, ambulantama).
Normalna saturacija krvi i kada se koristi pulsni oksimetar
U normalnim uslovima vrednosti saturacije bi trebalo da su iznad 95%. Normalan raspon vrednosti saturacije je između 94% i 99%.
Niska vrednost saturacije tj. zasićenosti kiseonikom (<90%) uglavnom ukazuje na osnovne bolesti (respiratorne bolesti, astmu, zastoj rada srca i sl.) i tada je potrebno hitno potražiti medicinsku pomoć.
Simptomi koji se javljaju kod niske vrednosti zasićenosti kiseonikom:
- Nedostatak daha
- Ubrzan rad srca
- Slabost
- Nervoza
- Znojenje
Pulsoksimetrija se koristi u mnogim situacijama, uključujući:
- Praćenje pacijenata sa respiratornim problemima: Ova metoda je naročito korisna za pacijente sa astmom, hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP), pnemonijom, ili drugim respiratornim poremećajima, jer omogućava praćenje nivoa kiseonika u krvi u realnom vremenu.
- Prilikom anestezije: Tokom hirurških zahvata, pulsoksimetrija se koristi za kontinuirano praćenje nivoa oksigenacije pacijenta kako bi se sprečile komplikacije povezane sa smanjenjem oksigenacije.
- U intenzivnim terapijama i hitnoj medicini: kod hitnih stanja, kao što su teški slučajevi srčanih udara, moždanih udara, ili respiratornih problema.
Tokom fizičke aktivnosti: Sportisti i ljudi koji praktikuju intenzivnu fizičku aktivnost mogu koristiti pulsoksimetar kako bi pratili nivo oksigenacije i puls tokom vežbi, što je korisno za optimizaciju performansi i sprečavanje preopterećenja.
Kako se koristi pulsni oksimetar?
Pre početka treba obezbediti da pacijent bude udobno smešten. Na prstu ne sme da bude lak za nokte, bez veštačkih noktiju i druge kozmetike, i takođe nokat na prstu da bude dovoljno kratak.
Korišćenje pulsnog oksimetra je veoma jednostavno:
- Ubacite jedan prst (najčešće kažiprist) u otvor za prst pulsnog oksimetra i držite ga mirno.
- Pritiskom tastera počninje merenje
- Položaj tela tokom merenja, treba da bude udoban i ne treba pomerati telo tokom očitavanja.
Prednosti korišćenja pulsnog oksimetra
- Brza i neinvazivna metoda: Nema potrebe za uzimanjem uzoraka krvi, što čini metodu pogodnom za brze procene i redovno praćenje stanja pacijenta.
- Jednostavna upotreba: Uređaj je mali, prenosiv i lako se koristi, što omogućava brzo merenje saturacije kiseonika u različitim uslovima (u ambulantama, bolnicama, kod kuće, na terenu).
- Praćenje stanja u realnom vremenu: Omogućava kontinuirani nadzor, što je korisno za pacijente koji imaju promenljivo stanje ili su u kritičnom stanju.
Ograničenja i nedostaci
- Tačnost u ekstremnim uslovima: Pulsoksimetar može biti manje precizan u određenim situacijama, kao što su loši svetlosni uslovi, niska cirkulacija (na primer, kod hipotermije ili loše prokrvljenih ekstremiteta), ili kod pacijenata sa tamnom kožom, gde može doći do slabije detekcije svetlosti.
- Ne može meriti direktno nivo ugljen-dioksida: Iako pulsoksimetar meri saturaciju oksigenom, ne daje informacije o nivou ugljen-dioksida (CO2) u krvi.
- Može biti podložan greškama: Faktori kao što su pokreti, nepravilno postavljanje uređaja, ili prisustvo manjih smetnji mogu uticati na tačnost merenja.
Poliklinika ORTO MD
SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU
Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93
Email: ortopedijamd@gmail.com