Spondiloza

Šta je spondiloza kičme?

Spondiloza je degenerativna bolest koja obuhvata promene u pršljenovima, intervertebralnim diskovima i zglobovima kičme. Tokom starenja, strukture koje čine kičmu – diskovi i zglobovi postaju podložniji degeneraciji, što može dovesti do spondiloze.

Ako degeneracija uznapreduje do toliko mere da izaziva bolove i smanjuje pokretljivost, tada možemo reći da je došlo do spondiloze.

Degenerativne promene u diskusima, koje se nalaze između pršljenova i koštanih izrastaka, mogu da pritiskaju okolne strukture.

Genetika ima veliki uticaj na pojavu spondiloze kičme, tako da ako neko u porodici već ima dijagnostikovanu spondilozu, postoji jaka šansa da će se pojaviti i kod Vas.

Manjak kretanja usled bolova može uticati da se degenerativne promene ubrzaju. Nepravilnim i prevelikim opterećenjem se vremenom gubi funkcija i pokretljivost kičme.

I pređašnje povrede utiču na pojavljivanje degenerativnih promena na kičmi

Delovi kičme na kojima se najčešće javlja spondiloza je vrat i lumbalnog deo kičme. Lumbalni deo nosi najveći deo tereta tela dok vratni deo kičme je izložen opterećenosti svakodnevno kod dugog zauzimanja neprirodnog položaja pri gledanju u monitor ili čitanju.

Kako spondiloza utiče na kičmu i simptomi spondiloze

  • Degeneracija diskova – intervertebralni diskovi, koji služe kao amortizeri između pršljenova, gube elastičnost i visinu s vremenom. Diskovi mogu postati tanji, što može izazvati bol ili nelagodnost. 
  • Osteofiti (koštani izrasline) – kako diskovi postaju tanji, pršljenovi mogu početi da stvaraju koštane izrasline, poznate kao osteofiti. Ove izrasline mogu pritisnuti okolne živce, što uzrokuje bol, ukočenost i slabost. Ovim procesom nastaje tzv okoštavanje kičme tj. okoštavanje vrata.
  • Upala zglobova – zglobovi koji povezuju pršljenove, mogu postati upaljeni zbog stresa koji nastaje usled degeneracije, što dodatno može izazvati bol u leđima ili vratu.

Simptomi mogu varirati u zavisnosti od toga koji se deo kičme zahvati. Najčešći simptomi spondiloze uključuju:

Simptomi spondiloze
  • Bol u leđima ili vratu – može biti konstantan ili se pogoršavati sa pokretima ili dužim sedenjem.
  • Ukočenost – kičma postaje manje fleksibilna, što uzrokuje ukočenost.
  • Širenje bola u noge ili u ruke ako se javi kompresija nerva, bol može zračiti u noge (ako je zahvaćen donji deo leđa) ili u ruke (ako je zahvaćen vratni deo kičme).
  • Slabost ili trnci – u nekim slučajevima, kompresija živaca može izazvati slabost, trnce ili gubitak osećaja u određenim delovima tela.
  • Spondiloza vrata predstavlja jedan od uzroka za vrtoglavicu.

Lečenje i prevencija spondiloze

Osim regulisanje telesne težine i kretanje koje nije previše intenzivno i agresivno, pacijenti prvu pomoć traže kod fizijatra koristeći brojne fizikalnih terapija za spondilozu. 

U sklopu fizičke terapije, najvažnije je da su vežbe prilagođenje individualno svakoj osobi posebno, da se rade umerenim tempom, i redovno. Vežbe mogu povećati pokretljivost i fleksibilnost obolelog dela kičme.

Najbolji lekovi za spondilozu  su analgetici i antiinflamatorni lekovi pomažu u ublažavanju bola i upale.

Davanje steroidnih injekcija u zglovove kičme je takođe opcija u nekim slučajevima za smanjenje upale.

Operativni zahvat se radi samo u teškim slučajevima, kada je potrebno da se reši pritisak na živcu ili radi stabilizacije kičme.

Važno je napomenuti da je spondiloza prirodan proces starenja i da mnogi ljudi sa spondilozom nemaju ozbiljnijih problema

Odlaganje degenerativnih procesa

Za očuvanje zdravlja kičme, najvažnije su opšte navike zdravog života. To podrazumeva da se održava normalna telesna težina, da se čovek redovno bavi fizičkom aktivnošću, što manje vremena provodi u sedećem položaju i što više generalno da se kreće.

Poliklinika ORTO MD

SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU

Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93

Email: ortopedijamd@gmail.com

Spondiloza
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more