Tortikolis - kriv vrat

Tortikolis (ili je poznat u narodu kao “kriv vrat”) je stanje koje uzrokovano deformacijom, kad postoji nenormalno okretanje ili nagib glave, obično zbog grčenja mišića vrata. To je bolno stanje u kojem je vrat često okrenut u jednu stranu, a osoba ima poteškoća u pomeranju glave u normalnim pravcima.

Uzroci nastanka

Postoji više uzroka tortikolisa i prema njima tortikolis može da bude: urođen (tortikolis kod beba) i stečen (tortikolis kod odraslih).

Stečeni tortikolis može da bude:

  • oftalmološki (kod diplopija)
  • dezmogeni (kod postojanja ožiljaka na koži)
  • mišićni (kod kontrakture mišića vrata) – spazam mišića (kod stresa), lošeg držanja i naglih pokreta
  • koštani (kod anomalija vratnih pršljenova)
  • inflamatorni (zbog limfadenitisa)
  • kompenzatorni (kod skolioze)
  • neurološki (zbog poremećaja inervacije) – cervikalna distonija (neuromišićna bolest koja izaziva nenormalne pokrete mišića)
  • posturalni (usled lošeg držanja)
  • histerični (zbog psihičkog oboljenja)
  • traumatski (usled povrede) – poput nesreća ili udaraca u vrat
  • reumatski (kod reumatoloških oboljenja)
  • tuberkulozni (kod Potove bolesti)

Kongenitalni tortikolis (rođeni tortikolis):

Javlja se kod novorođenčadi, obično zbog povrede ili zatezanja mišića vrata tokom porođaja, ako se desi da je bebina glava prebrzo izašla ili presporo, kad je potrebno njeno izvlačenje i vrlo često kada se prvo beba porađa karlicom pa tek onda glavom. Ili zbog položaja bebe u stomaku u poslednjim mesecima trudnoće.

Klinička slika

Osnovni znaci urođenog tortikolisa su:

  • asimetrija lica i čela sa hipotrofijom na zahvaćenoj strani
  • bezbolan tumefakt veličine lešnika u donjoj polovini m.sternocleidomastoideusa koji se javlja obično oko 2. nedelje, a spontano iščezava posle 2. meseca po rođenju, 
  • vrpčasto skraćenje i zategnutost m.sternocleidomastoideusa
  • nagnutost glave na obolelu stranu sa potiljkom prema ramenu na zahvaćenoj strani, a lice okrenuto nagore i na suprotnu stranu. 

 

Kao jedna od posledica urođenog tortikolisa javlja se kompenzatorna skolioza sa zakrivenošćom na zahvaćenoj strani.

Simptomi tortikolisa:

  • Bol u vratu – je najčešći simptom, a može biti blag ili intenzivan, uzrokujući nelagodnost prilikom pokreta.
  • Ograničen pokret – osoba s tortikolisom često ne može da pomeri vrat u normalnom opsegu
  • Nagib glave – glava može biti okrenuta ili nagibljena u stranu
  • Napetost mišića – mišići su često napeti i bolni na jednoj strani vrata
  • Povremeni bolovi u leđima ili ramenima – bol može zračiti u ramena, leđa, pa čak i u glavu.

Dijagnoza

Kriv vrat

Najednostavnija metoda tačne dijagnoze tortikolisa je rendgenskim snimkom vratne kičme, gde se utvrđuje prisustvo anomalija vratnih pršljenova (hemivertebra, unilateralna atlantookcipitalna fuzija, Klippel-Feilov sindrom).

U cilju diferencijalne dijagnoze različitih uzroka stečenog tortikolisa potrebni su odgovarajući dopunski dijagnostički i konsultativni pregledi.

Vežbe za tortikolis

Fizikalna terapija – vežbe za tortikolis podrazumevaju istezanja i jačanja mišića vrata mogu pomoći u smanjenju bola i poboljšanju pokretljivosti. Korišćenje parafina i elektroforezom kalijum-jodida može takođe doprineti ka pobljšanju pokretljivosti i smanjenju bola. Parafinom se zagreva mišić i tako priprema za pasivno istezanje. Elektroforeza kalijum-jodida se primenjuje kada postoji otok na vratu i to je unošenje leka putem struje. Nakon ovih tehnika obavezno ide pasivno istezanje vrata, kada terapetu ili roditelj isteže skraćeni mišić, tako što naginje glavu na suprotnu stranu. Ova vežba može da se izvodi u dva položaja, kada je beba na leđima ili na boku, što zavisi od uzrasta bebe. U prvim mesecima jednostavnije je da leži na leđima, ali kasnije kada počne samostalno da se okreće da bi ste mogli istovremeno da fiksirate rame i nagnete glavu do drugog ramena, možete to iz položaja na boku. Druga pasivna vežba je okretanje lica na istu stranu na kojoj je skraćeni mišić. Dok beba leži na stomaku, roditelj ili terapeut pokazuje joj omiljenu igračku i navodi je da okreće glavu na stranu na kojoj je skraćeni mišić.

 

  • Masaža – terapija masažom može pomoći u opuštanju napetih mišića i smanjenju bola.
  • Primena toplote ili hladnoće – topli oblozi mogu pomoći u opuštanju mišića, dok hladni oblozi mogu smanjiti upalu i oticanje.

Medikamentozna terapija u nekim slučajevima mogu se koristiti mišićni relaksanti kako bi se smanjio mišićni spazam i došlo do olakšanja pokreta. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (kao što su ibuprofen ili paracetamol) mogu pomoći u smanjenju bola i upale. Ako bol ne reaguje na druge tretmane, lekar može preporučiti injekcije kortikosteroida u mišiće vrata kako bi se smanjio spazam mišića.

U slučaju neuspeha fizikalne terapije ili kasno započetog lečenja indikovano je hirurško lečenje. Primenjuje se korekcija m. sternocleidomastoideusa, presecanje n. accessoriusa, prednja ili zadnja bilateralna cervikalna rizotomija ili talamotomija. Posle operacije sprovodi se kratkotrajna imobilizacija Šancovom kragnom i potom nastavlja fizikalna terapija.

Prevencija tortikolisa

  • Stečeni – adultni tortikolis u nekim slučajevima se može sprečiti od nastanka, pravilnim držanjem tela tokom svakodnevnih aktivnosti, posebno pri sedenju ili radu na računaru. Pravljenje redovnih pauza i istezanje vrata nakon puno vremena provodenih u sedećem položaju, može smanjiti rizik od razvoja tortikolisa. I takođe kvalitetan san korišćenem jastuka, koji pružaju dobru podršku vratu i omogućavaju spavanje u neutralnom položaju doprinose ka smanjenju rizika od razvoja tortikolisa. 

Tortikolitis je često stanje koje, uz pravovremeni tretman, može biti izlečeno ili značajno ublaženo, čime se vraća funkcionalnost vrata i smanjuje bol.

Poliklinika ORTO MD

SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU

Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93

Email: ortopedijamd@gmail.com

Tortikolis – kriv vrat
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more