Ultrazvuk prostate i testisa

Home / Ultrazvuk prostate i testisa
Ultrazvuk prostate i testisa

Ultrazvuk prostate i testisa?

Osobe muškog pola (pogotovo nakon 45. godine živote) bi trebalo jednom godišnje da odlaze na redovne preventivne preglede, koje obuhvataju i ultrazvučni pregled prostate i testisa. Rana dijagnoza najviše ima značaj kod malignih oboljenja, koje ako se otkriju u ranom stadijumu imaju najveću šansu za brzo lečenje i sprečavanje daljeg širenja bolesti. A sve to se može otkriti jednostavnom brzom metodom, koja ne zrači i nije invazivna. Ultrazvučna dijagnostika je zlata vredna kod ranog otkrivanja svake maligne bolesti a takođe i kod malignih bolesti prostate i testisa.

Kada se radi ultrazvuk prostate i testisa?

Ukoliko muškarac oseća poteškoće vezane za mokrenje, oseća zadržavanje mokraće ili učestalo mokrenje, pečenje i bolovi tokom mokrenja, tada nadležni lekar ili internista će najčešće poslati pacijenta na ultrazvučni pregled.

Tada će se otkriti uzrok da li je to benigno uvećanje prostate ili možda neko maligno oboljenje, najčešće karcinom se javlja kod osoba iznad 70 godina života.

Ultrazvuk testisa se može raditi zajedno kad i prostata ili posebno, i to najčešće kod postojanja bola u testisima, otoka ili abnormalnosti u testisima, kao što su tumori, ciste ili varikokela.

Kako se izvodi ultrazvuk prostate i testita?

Ultazvuk prostate:

Postoje dva načina kako se može raditi ultrazvuk prostate i svaka od njih zahteva posebnu pripremu:

  • Transabdominalni pristup – preko stomaka:
    – pacijent tokom pregleda leži na leđima, a sonda se stavlja na donji deo stomaka.
    – dan pre snimanja treba izbegavati hranu koja naduva, da bi ne postojali gasovi u stomaku, koji bi mogli da ometaju prelazak ultrazvučnih signala ( hrana kao što je pasulj, mahunarke, mlečni proizvodi, slatkiši, gazirani sokovi…)
    – tokom pregleda je obavezno da pacijent ima punu mokraćnu bešiku, 1h pre pregleda treba pacijent da popije otprilike 1 litar tečnosti i da posle ne ide da mokri, snimanje se radi kada pacijent oseća da mu je bešika puna i kad više ne može da izdrži.
    – kada pacijent legne na krevet treba da malo spusti pantalone i donji veš, pa se preporučuje neka labavija odeća, na kožu se stavlja gel, radi boljeg kontakta sonde i kože. Nakon završetka pregleda pacijent će dobiti papirnu maramicu da se obriše i dobiti uputstvo gde je najbliži toalet.
  • Transrektalni pristup – preko rektuma (TRUS):
    – Ovaj pristup predstavlja bolji pristup prikaza prostate nego transabdominalni, pošto se sonda direktno prislanja na prostatu, pa je vizualizacija mnogo bolja, iako je ova metoda malo neprijatna, prikaz je bolji.
    – transrektalnom sondom se ulazi par centimetara u završni deo creva
    – priprema za ovaj pregled je obavezna, ako priprema nije dobro odrađena onda neće biti dobar prikaz prostate.
    – prema uputstvu od lekara, dan pre pregleda pacijent treba da jede laganu hranu, i po potrebi da popije kapsulu Flobiana ( radi boljeg čišćenja creva ali za sve potrebne informacije treba se obratiti nadležnom lekaru).
    – dan pre pre pregleda za doručak najbolje je da pacijent jede dvopek i čaj a i večera neka bude ista, dok za ručak blaga supa sa kuvanim mesom, dvopek i neki bistri sok. Na dan pregleda pacijent za doručak, može da uzme neku laganu kašu, tost ili kuvano jaje.
    – Može se preporučiti korišćenje klizme za čišćenje creva pre pregleda.
    – U slučaju da se planira biopsija prostate, priprema podrazumeva restrikciju unosa hrane, uzimanje preparata za pražnjenje creva, kao i antibiotika.
    – Pacijent se obično postavlja u ležeći položaj na levom boku, sa nogama blago savijenim u kolenima prema stomaku (fetalni položaj). Alternativno, pacijent može ležati na leđima sa nogama savijenim na kolenima, ali je fetalni položaj je najčešći.
    – U analni otvor se pažljivo stavlja ultrazvučna sonda, koja će imati zaštitu koja se koristi za higijenu.
    – Lekar će pomerati sondu unutar rektuma da bi dobio različite uglove snimanja prostate i okolnih struktura. Pacijent može osećati blagu nelagodnost, ali ne bi trebalo da bude bolno.
    – Ceo postupak obično traje oko 15-30 minuta

Sva uputstva ćete dobiti od lekara radi pripreme pre snimanja.

Ultrazvuk testisa:

Pacijent leži na leđima ili na boku, a gel se nanosi na skrotum. Sonda se koristi za pregled testisa i okolnih struktura.

Nakon završetka pregleda dobićete pisani izveštaj i dalje konsultacije radi daljih dijagnoza i terapija.

Zašto je Orto MD pravi izbor za ultrazvuk urogenitalnih stanja?

Odabir Orto MD za ultrazvučni pregled prostate i testisa se preporučuje zbog naše vrhunske opreme i tima iskusnih radiologa, koji će doneti pravu dijagnozu i odgovoriti na Vaša pitanja.

Naš tim stalno unapređuje svoje veštine kroz konstantnu edukaciju, čime se obezbeđuje najviši standard u zdravstvenoj nezi.

Ako ste dosad imali neke nedoumice gde da obavite Vaše preglede, dijagnostičke ili neke druge prirode, više nemate o čemu da brinete, pošto je Orto MD najbolje mesto za Vas i Vašu porodicu. Ako Vam je nešto potrebno od zdravstvenih usluga, odmah nas pozovite na broj +381 (21) 382 20 93, +381 63 129 94 22 ili nas posetite na adresi Futoška 117, Novi Sad i zakažite svoj pregled.


U par ključnih rečenica:

  • Ultrazvuk prostate i testisa je jedan od najvažnijih alata za dijagnostiku i procenu urogenitalnih problema.
  • Priprema je obavezno i svako uputstvo dobijate od lekara.
  • Neivazivna i bezbolna metoda pregleda bez zračenja, pregled traje od 15- 30  minuta.
  • Orto MD je najbolja ustanova za svaki pregled koji je Vam ili Vašoj porodici potreban.