Tetive su vrsta vezivnog tkiva koje povezuje mišiće sa kostima, omogućavajući njihovu funkciju i pokretanje. Sačinjene su od kolagena, imaju malo nervnih završetaka i krvnih sudova pa se sporo oporavljaju nakon povrede.
Oni spajaju mišiće za koštani sistem i na taj način obezbeđuju pomeranje koštano-zglobnog sistema i imaju drugačiju ulogu od ligamenata koji su takođe spojevi, ali između dve kosti. Svaka povreda ili upala tetiva dovodi do velikih problema sa funkcionisanjem kostiju i mišića.
Tendinitis ili upala tetive, je upala koja se razvija unutar ili oko tetive, nastaje kod prekomernog opterećenja i/ili ponavljajućim pokretima, najčešće na poslu ili nekom hobiju/sportu. Sportovi kod kojih je učestalije javljanje upala tetiva su: košarka, kuglanje, golf, trčanje, plivanje i tenis, posebno ako tehnika vežbanja nije pravilna.
Čest uzrok su i različite bolesti koje izazivaju izazivaju upalu mekih tkiva u blizini kostiju i zglobova ( kao naprimer reumatske bolesti (giht, artritis), bolesti bubrega, dijabetes). Ali takođe i sam tok života (starenje) može biti uzrok upale tetiva.
Najčešća zapaljenja su zapaljenja tetive sa spoljašnje strane lakta, lateralni epikondilitis ili teniski lakat, i tetive na peti (Ahilova tetiva).
Koji su simptomi tendinitisa?
Jedan od prvih simptoma upale tetive je bol u predelu zgloba, na mestu gde se upaljena tetiva nalazi. Može se javiti osećaj slabosti i nestabilnosti zgloba ili kosti, takođe područje upale je crveno, otečeno i toplo na dodir. Kod nekih slučajeva ako je upala izazvana nekom infekcijom ili drugom bolešću, tendinitis može biti praćem i temperaturom sa groznicom.
Vrste i tipovi tendinitisa
1. Tendinitis stopala
Više je poznatiji kao tendinitis plesača jer se najviše javlja kod osoba koje se bave baletom ili sportisti koji koriste samo hod na prstima pri izvođenju pokreta.
2. Upala tetive na ruci
Upala tetiva zgloba šake i ramena (tendinitis ruke) je jedan od čestih problema. Ograničena pokretljivost, bol u ručnom zglobu i otok se javlja u predelu zgloba.
De Kervenov sindrom nastaje kao upala tetive zgloba palca, a uzrok ove upale je prekomerno opterećenje, naročito prilikom upotrebe mobilnih telefona u ovom modernom dobu, zbog čega je ova upala veoma česta pojava.

3. Teniski lakat
Teniski lakat se, osim kod sportista, javlja i kod osoba koje imaju ruke u stalnom istom položaju i stalno ponavljaju iste pokrete. To se dešava kod stolara, molera i sličnih zanimanja, što godinama kasnije može uzrokovati upalu tetive lakta.
4. Upala tetiva kolena ili skakačko kolena
Jedna od brojnih bolesti kolena može biti upala tetiva kolena. Najčešće se javlja kod sportista, zbog čega se naziva i skakačko koleno, mada nepravilni pokreti mogu stvoriti rizik od oštećenja i nastanka upale kod svakoga..
5. Upala Ahilove tetive
Najpoznatija upala tetive na nozi je upala Ahilove tetive. Na zadnjem delu zgloba, iznad pete, stvara se otok, ukočenost i bol različitog intenziteta. Čak 15% povreda prilikom trčanja nastaje zbog ovog uzroka, ali i zbog neadekvatne obuće i nepravilnog gaženja.
Dijagnoza i lečenje upale tetiva
Dijagnostika upale tetiva obuhvata uobičajeni fizikalni pregled uz detaljnu anamnezu, pri čemu je od pacijenta potrebno da objasni kada se bol prvi put pojavio, njegov intenzitet, da li se javlja tokom pokreta ili čak tokom odmora, kao i da li je imao prethodne povrede. Na osnovu tih informacija, lekar može doneti odluku o daljim dijagnostičkim postupcima. Ukoliko je potrebno, mogu se preporučiti dodatne metode, poput rendgenskog snimanja ili MR pregleda. Dalja dijagnostika je neophodna samo ako postoji sumnja na neko oboljenje ili stanje koje bi moglo doprineti razvoju tendinitisa.
Cilj lečenje tendinitisa je da se smanji bol, upala i da dođe do oporavka tetive na ruci. Većina tendinitisa prolazi za dve do četiri nedelje. Hronični tendinitis može da traje šest i više nedelja. Najčešći razlog je nedovoljna pošteda zahvaćenog zgloba. Treba izbegavati svaki posao ili sport preko granice bola.
Lečenje upale tetive
- Odmor je najvažniji u lečenju zapaljenja tetive
- Podizanje ekstremiteta ukoliko je zglob noge kao i kompresija elastičnim zavojem ili trakama smanjiće otok i ubrzati oporavak.
- Primena leda na zahvaćeni predeo 2 do 3 puta dnevno smanjuje bol, spazam mišića i oticanje.
Ukoliko pošteda, mirovanje i primena leda ne pomognu neophodno je obratiti se lekaru.
Farmakoterapija:
- Lekovi protiv bolova – osim bolova, mogu smanjiti i samu upalu. Uzimaju se kao tablete ili kao mast.
- Injekcije kortikosteroida – daje se u predeo tetive i smanjuje bol i zapaljenje. Ne treba koristiti često, pošto može dovesti do slabljenja tetive i čak do njenog pucanja.
Procedure fizikalne medicine (laser, ultrazvuk…) značajno mogu doprineti ka bržem oporavku. U retkim slučajevima usled hroničnog tendinitisa ako dođe do pucanja tetive primenjuje se i hirurško lečenje.
Prevencija upala tetive
Prevencija upale tetiva zasniva se na smanjenju rizika od ove povrede. Sledi nekoliko najvažnijih strategija prevencije upale:
1. Pravilno zagrevanje i hlađenje
Kod bavljenja sportom neophodno je dobro istezanje, ne samo nakon, nego i pre fizičke aktivnosti. Potrebno je uključiti lagane vežbe istezanja i rotacije zglobova kako bi se telo i tetive pripremili za opterećenje. Nakon fizičke aktivnosti, takođe je bitno istezanje kako bi se smanjila napetost u tetivama i mišićima.
2. Postepeno povećavanje intenziteta
Nivo svoje fizičke aktivnosti treba povećavati postepeno. Nagli skokovi u intenzitetu ili obimu vežbanja mogu povećati rizik od upale tetive.
3. Pravilno izvođenje vežbi
Pravilna tehnika izvođenja vežbi i pokreta ključna je za očuvanje zdravlja tetiva. Ako vežbate u teretani ili se bavite sportom, obratite pažnju na savete instruktora ili trenera kako biste pravilno izvodili pokrete i smanjili opterećenje na tetivama.
4. Odmor i oporavak
Davanje dovoljno vremena telu za oporavak izuzetno je važno. Ako osećate umor ili bol u tetivama, pružite im priliku da se oporave pre nego što nastavite sa fizičkim aktivnostima. San, dovoljan unos vode i pravilna ishrana takođe su ključni faktori za oporavak tetiva nakon opterećenja.
5. Koristite adekvatnu opremu
Ako se bavite sportom ili fizičkim aktivnostima koje zahtevaju neku vrstvu posebne opreme (npr. cipele, rekete, lopte), pobrinite se da koristite odgovarajuću opremu koja pruža podršku vašim tetivama i smanjuje rizik od povreda.
6. Ishrana i hidratacija
Uravnotežena ishrana i dovoljna hidratacija igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja tetiva. Ishrana bogata antiinflamatornim namirnicama, poput voća, povrća, hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, može pomoći u smanjenju upale.
Prevencija povreda tetiva zahteva kontinuiranu brigu i pažljivo slušanje svog tela. Kroz pravilne navike i promene u svakodnevnom životu, možete znatno smanjiti šanse za ovu povredu i očuvati snagu i zdravlje vaših tetiva.
Pozovite OrtoMD polikliniku u Novom Sadu, koja uspešno tretira oboljenja mekih tkiva i kostiju. Jedan od njih je i tendinitis – neprijatna upala tetiva koja značajno ograničava pokrete.
Stručan tim terapeuta u savremeno opremljenom prostoru spreman ja za sve pacijente. Tendinitis nam nije stran i imali smo uspeh u lečenju ovakvih stanja. Kontaktirajte nas i zakažite pregled.
Poliklinika ORTO MD
SPECIJALISTIČKA ORDINACIJA ZA ORTOPEDIJU
Futoška 117,
21000, Novi Sad,
Telefon: +381 (21) 382 20 93
Email: ortopedijamd@gmail.com